Czy kobiety powinny obawiać się treningów siłowych?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest krótka – absolutnie nie!

Jednak wciąż wiele kobiet ma obawy, że trenując siłowo staną się: masywne, nabite i muskularne jak faceci. 
Jak zatem wytłumaczyć Paniom, że zbudowanie kilku kilogramów masy mięśniowej nie jest takie proste jak się wydaje, podczas gdy sieć przepełniona jest fotografiami kulturystek nierzadko stosujących sterydy?
Skupmy się na różnicach płciowych.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na różnice w składzie ciała pomiędzy płciami.
1. Mężczyźni charakteryzują się wyższą zawartością mięśni szkieletowych (~33 kg vs. ~21kg) oraz niższą zawartością tkanki tłuszczowej od kobiet. Różnice te stają się dostrzegalne w okresie dojrzewania i utrzymują się przez resztę życia. W rzeczywistości średnia zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet z prawidłową masą ciała jest podobna do mężczyzn, których kwalifikuje się do grupy otyłych. 
2. Rozmieszczenie mięśni szkieletowych u kobiet różni się od ich rozmieszczenia u mężczyzn. Większy odsetek mięśni szkieletowych u kobiet zlokalizowany jest w dolnych partiach ciała. 
3. Mięśnie mężczyzn charakteryzują się wyższym odsetkiem włókien szybko kurczliwych w stosunku do mięśni kobiet, gdzie dominują włókna wolno kurczliwe. 
4. W jednym z badań biopsje mięśniowe mięśnia czworobocznego uda wykazały, że przekrój poprzeczny włókien mięśniowych mężczyzn jest większy niż u kobiet – o 19% większy w włóknach typu I, o 59% większy w włóknach typu IIA i o 66% większy w włóknach typu typu IIX. 
PAMIĘTAJMY TAKŻE O GOSPODARCE HORMONALNEJ:
1. Kobiety mają 10-krotnie niższe stężenie testosteronu od mężczyzn. Ten steroidowy hormon o działaniu anabolicznym, wydzielany przez komórki Leydiga zwiększa miofibrylarną syntezę białek mięśniowych oraz zmniejsza degradację białek mięśniowych. 
2. Kobiety mają 4-krotnie wyższe stężenie estrogenów (żeńskich hormonów steroidowych) od mężczyzn. Sugeruje się, że wywierają one działanie anaboliczne na mięśnie przez obniżanie obrotu białka oraz zwiększanie wrażliwości na trening siłowy. Ponadto coraz więcej dowodów naukowych podkreśla znaczenie estradiolu (jednego z estrogenów) w regulacji metabolizmu
Co więcej?
– Większość badań naukowych sugeruje, że kobiety mogą odpowiadać podobnie na zaplanowany i dobrze kontrolowany trening siłowy do mężczyzn, jednak ich potencjał anaboliczny jest niższy. 
Z badań wynika, że kobiety posiadają około 50% siły mężczyzn w górnych partiach ciała i 66% siły mężczyzn w dolnych partiach ciała. 
Mimo, że mężczyźni zazwyczaj są silniejsi od kobiet, wynika to przede wszystkim z różnic w masie mięśniowej. 
Nie poruszamy tu istotnej kwestii odżywiania i bilansu energetycznego, ale jasne jest, że ma duże znaczenie. 
Podsumowując.
Nie patrz na zdjęcia przerośniętych kobiet w sieci, idź na trening i przekonaj się sama jak ciężko zbudować kilogram masy mięśniowej oraz pośladki, o których marzysz. Polecam odżywki i suplementy które biją rekordy popularności w gronie osób, które amatorsko lub bardziej intensywnie ćwiczą. Mają pomóc przede wszystkim w stymulowaniu przyrostu masy mięśniowej. Redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Są – i powinny być – dodatkiem do rozsądnej, zrównoważonej i bogatej we wszystkie potrzebne składniki odżywcze diety.

Podobne posty