Jak zacząć trenować sporty sylwetkowe?

Zdrowie, sprawność fizyczna i umysłowa oraz dobre samopoczucie są to wartości względne, które każdy człowiek postrzega dla siebie indywidualnie. Przyrost siły i masy mięśni przynosi bardzo różnorodne korzyści. Muskularne ciało pracuje zdecydowanie efektywniej, ponieważ stosunek aktywnej masy ciała zostaje przesunięty w pożądanym kierunku. Przemiana materii wyraźnie się zwiększa, zarówno w ruchu jak i podczas odpoczynku, zmniejsza się ryzyko nadwagi i związanych z nią chorób. Przyrost siły zwiększa odporność organizmu. Wiele chorób cywilizacyjnych jak np.: bóle kręgosłupa, bóle głowy, mają swoją przyczynę w ogólnej słabości układu mięśniowego.
W naszych czasach trzeba by wrócić do przeszłości, aby przekonać się, że ideał pięknego i zdrowego ciała zaprzątał umysły ludzi kultury i epok, gdzie starano się wyrazić go słowem i zakuć w kamień. 
W tej dziedzinie wykształciły się różne szkoły i metody, które doprowadzają do zamierzonego celu. Nie polecam ślepego naśladownictwa, bo to co jest dobre dla jednego nie służy drugiemu. Te same bodźce różnie na różne osoby działają, a nieraz przez krótszy lub dłuższy okres czasu są obojętne. Ćwiczący o dużym doświadczeniu dają takie zalecenia: dobrać właściwą metodę treningową dla danego okresu rozwoju. Zacząć należy od abecadła a w miarę poznawania i rozwoju swojego organizmu dostosować system treningowy i odżywiania do swoich potrzeb i możliwości. Wypróbować jak najwięcej metod a z biegiem czasu wybrać dla siebie najodpowiedniejszą. Do treningów trzeba przystąpić z odpowiednim planem na miesiąc, kwartał, rok. Ustal co chcesz osiągnąć i do jakich rezultatów chcesz dojść. Nie stawiaj zbyt wysoko poprzeczki, przynajmniej na początku. Do wyników dochodzi się wolno, systematycznie i wytrwale. Kulturystyka to nie tylko dążenie do jak największej rozbudowy masy mięśniowej, ale przede wszystkim jest środkiem do uzyskania siły, zgrabnej sylwetki, bycia zdrowym i sprawnym fizycznie.

Podobne posty